Мирогощанська громада

Рівненська область, Дубенський район

Як усиновити дитину чоловіка або дружини? Роз'яснює бюро правової допомоги.

Дата: 17.06.2020 12:25
Кількість переглядів: 331

«Не той батько, хто тільки життя дитині дав, а той, хто, як і мати ночей не досипав! Хто, не шкодуючи часу і сил, дбав, виховував, ростив!»

Що б набути статусу батька не тільки де-факто, а й де-юре необхідно пройти процес усиновлення. Проте він є дещо спрощеним, адже законодавець теж враховує факт, що лише узаконює вже сформовані сімейні відносини.

Чи є сенс проходити процедури усиновлення та які вона включає етапи, буде роз’яснено в даній публікації.

Навіщо всиновлювати?

По суті, в разі усиновлення усиновлювач набувають такі ж права і обов’язки у відношення дитини, як і рідні батько чи мати.

Відповідно до статті 232 Сімейного кодексу України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов'язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням.

При усиновленні дитини однією особою ці права та обов'язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновлювачем є чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювачем є жінка. У такому випадку за матір’ю (батьком) повністю зберігаються всі права та обов’язки, засновані на материнстві (батьківстві). Варто відзначити, що збереження правового зв’язку не відбувається автоматично. Таке клопотання біологічних батька або матері має розглядатися судом одночасно із заявою про усиновлення.

Іншим випадком є можливість збереження правового зв’язку між дитиною, яку усиновлюють, та родичами біологічних батька або матері.

При усиновленні дитини за бажанням родичів за походженням може бути збережений правовий зв’язок між ними та дитиною, але тільки за умови:

  • шлюб між батьками дитини припинений внаслідок смерті одного з них або один з його батьків визнаний недієздатним;
  • один з батьків вступив у повторний шлюб і його дружина, чоловік у цьому шлюбі бажають усиновити дитину;
  • родичами дитини за походженням є його бабуся, дідусь з боку батька, а також рідні брати і сестри.

Крім цього, разом з усиновленням усиновлювач має право клопотати про те, щоб бути записаним батьком (матір’ю) дитини, про зміну відомостей про місце народження та дату народження дитини, про зміну прізвища, імені та по батькові дитини.

Крок перший – подання заяви до служби у справах дітей

Для усиновлення дитини той з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини.

До заяви додаються:

  • копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (в двох примірниках);
  • копія свідоцтва про шлюб;
  • висновок про стан здоров’я заявника;
  • довідка про наявність чи відсутність судимості;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • згода (завірена нотаріально) того з подружжя, дитину якого усиновлює інший з подружжя, та документ, що засвідчує відсутність другого з батьків дитини (копія свідоцтва про смерть або довідка про смерть, видана органом реєстрації актів цивільного стану, копія рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання недієздатним або безвісно відсутнім, довідка з органу реєстрації актів цивільного стану згідно запису відомостей про батька дитини тощо);
  • висновок компетентного органу країни проживання, який підтверджує можливість заявника бути усиновлювачем (подається в разі, коли усиновлювач проживає за межами України).

Після цього подані документи перевіряються службою у справах дітей.

Крім цього службою у справах дітей перевіряються житлові умови, про що складається відповідний акт.

З бажаючим усиновити дитину проводиться бесіда, крім цього, по можливості з’ясовується ставлення дитини до усиновлення та його згода.

На підставі проведених процедур служба у справах дітей складає висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, який оформляється на бланку районної, районної в місті державний адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, підписується головою (заступником голови), скріплюється печаткою та видається заявнику під розписку . До висновку додаються документи, подані кандидатом в усиновлювачі до служби у справах дітей.

Відзначимо, що інформація про особу, яка бажає усиновити дитину свого чоловіка (дружини), вноситися до Книги обліку кандидатів в усиновителі.

Крок другий – звернення до суду

Після отримання відповідного висновку необхідно звернутися в суд із заявою про усиновлення дитини, до якої додати висновок служби у справах дітей та документи, що були повернені даним органом.

Слід зазначити, що за подання до суду даної заяви потрібно сплатити судовий збір – 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. На сьогоднішній день сума становить 352,40 грн.

Така заява подається до суду за місцем проживання і розглядається в порядку окремого провадження.

Крок третій – отримання рішення суду та зміна актового запису

Усиновлення вважається здійсненим з дня набрання рішенням суду про усиновлення законної сили.

Згідно пункту 2.16.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, на підставі рішення суду в актовому записі про народження змінюються відомості щодо батьків, дитини, в тому числі дати та місця його народження, дати державної реєстрації народження.

Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 2-10-08, (098) 815-07-37, (099) 938-25-83 з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 18.00 год., оскільки на період запровадження карантину з метою протидії поширенню коронавірусу COVID-19 в Україні прийом громадян здійснюється в телефонному режимі. Адреса відділу «Дубенське бюро правової допомоги» для листування: м. Дубно, вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213, електронна пошта: dubenske@legalaid.rv.ua.

Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.

 

Анатолій Андріюк,

начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь