Мирогощанська громада

Рівненська область, Дубенський район

Акт погодження меж земельної ділянки: поняття та порядок оформлення!

Дата: 19.07.2021 09:54
Кількість переглядів: 243

Фото без опису

Акт погодження меж земельної ділянки: поняття та порядок оформлення

 

Невід’ємною частиною проекту землеустрою виступає акт погодження меж земельної ділянки. Ця документація оформляється в разі приватизації, оренди, зміни цільового призначення землі, відведення ділянок під будівництво тощо. Документ підписує суб’єкт, який оформляє право на землю, а також власники та користувачі сусідніх ділянок.

Що таке акт погодження меж земельної ділянки

Акт погодження меж земельної ділянки традиційно виступає в якості підсумку процедури, призначеної для встановлення місця розташування меж земельної ділянки. Подібний документ є необхідною ланкою при здійсненні кадастрових робіт по утворенню земельних ділянок і при уточненні розмірів ділянки.

Акт погодження меж земельної ділянки – це документ, що підтверджує відсутність претензій з боку правовласників сусідніх земель на встановлення меж відведеної земельної ділянки. Підписання акту власниками та землекористувачами прилеглих ділянок означає, що вони згодні з розташуванням і контурами відводиться території.

Актом підтверджується погодження межових знаків щодо сформованої ділянки між суб’єктами земельних відносин. Без цього документа ні приватна особа, ні забудовник не зможе законно оформити права на землю, що є одним з ключових моментів в будівництві. Тому при оформленні прав на землю під новобудову без отримання згоди третіх осіб не обійтися.

Погодження меж проводиться в рамках кадастрової зйомки – вивчення ділянки зі встановленням її меж, розмірів, розташування тощо. Підписаний акт долучається до технічної документації землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості).

Коли оформляють акт погодження меж земельної ділянки

Погодження меж земельної ділянки проводиться в разі кадастрової зйомки, яка необхідна в наступних випадках:

  • приватизація земель або передача в користування;
  • відведення ділянки під будівництво;
  • зміна цільового призначення земельної ділянки;
  • поділ землі на дві або більше ділянок тощо.

Комплекс робіт по кадастровій зйомці проводиться як при необхідності встановити межі на новій ділянці, так і в разі їх відновлення на території, яка раніше мала межові знаки. Питанням погодження меж із сусідами, як правило, займається організація, яка розробляє землевпорядну документацію. Вона організовує зустріч з особами, які мають поставити підписи на акті.

Як отримати акт погодження меж земельної ділянки

Акт погодження меж земельної ділянки оформляється ліцензованою організацією в ході розробки землевпорядної документації. Сертифіковані інженери-геодезисти, які в обов’язковому порядку повинні бути в організації, що займається розробкою проекту землеустрою, визначають межі, розміри, конфігурацію, площу, місце розташування та інші параметри земельної ділянки. Процедура виконується безпосередньо на місцевості за допомогою спеціального обладнання. За фактом проведення геодезичних робіт складається акт, який підписують власники і землекористувачі суміжних ділянок. Виконавець робіт закріплює межі ділянки межовими знаками, які встановлюються в натурі в присутності сторін, які підписують акт.

Ці роботи є частиною створення документації щодо відведення земельної ділянки. Без них неможливо узгодити проект в Держгеокадастрі, органах архітектури та містобудування. Відповідно далі буде неможливо зареєструвати право на користування або володіння ділянкою.

Якщо сусід відмовляється підписувати акт погодження меж

Нерідко при оформленні акту погодження меж земельної ділянки доводиться стикатися з труднощами, коли немає можливості отримати підпис власника або користувача суміжної ділянки. Поширеними є наступні ситуації:

  • власник або орендар землі не дає згоду за особистими мотивами;
  • немає можливості отримати підпис суб’єкта через його відсутність.

У будь-якому з цих випадків існує два шляхи вирішення проблеми: через органи місцевого самоврядування або через суд.

Звернення до органів місцевого самоврядування

Згідно зі статтею 158 Земельного кодексу України спір щодо земельних питань вправі вирішувати органи місцевого самоврядування. Тому, якщо власник або орендар сусідньої ділянки відмовляється підписувати акт, можна звернутися з відповідною заявою в місцевої рада. Надалі буде призначена комісія, яка обстежить ділянку, після чого проведе засідання за участю осіб, які виступають сторонами у спорі.

Довівши безпідставність відмови від підписання акту, комісія рекомендуватиме сторонам залагодити конфлікт мирним шляхом. Протокол засідання долучається до землевпорядної документації. Якщо підписання документа неможливе через відсутність суб’єкта земельних правовідносин, комісія приймає рішення про погодження меж без участі цієї сторони. Якщо ж за рекомендацією органів місцевої влади власник або землекористувач сусідньої ділянки відмовляється підписувати акт погодження меж, доведеться переходити до другого способу врегулювання конфлікту – через суд.

Звернення до суду

Відповідно до Земельного кодексу України суб’єкти земельних правовідносин повинні дотримуватися добросусідство і не порушувати права власників і землекористувачів сусідніх земельних ділянок. Безпідставна відмова від підписання акта погодження меж кваліфікується судом як протиправна дія, що перешкоджає особі вільно розпоряджатися власною земельною ділянкою. Тому в разі вирішення спору на користь позивача акт змусять підписати примусово або підтвердять погодження меж без підпису відповідної сторони.

Таким чином, спочатку варто спробувати вирішити конфлікт мирно, домовившись з сусідом без сторонньої допомоги. Якщо переговори безуспішні, зверніться до місцевої ради, але в цьому випадку навіть прийнявши рішення на Вашу користь, підписати акт ніхто нікого не змусить. Органи місцевого самоврядування тільки рекомендують сторонам оптимальний шлях вирішення спору. Якщо ж землекористувач або власник надалі наполягає на своєму і не підписує документ, доведеться відстоювати свої права через суд.

Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 2-10-08, (098) 815-07-37, (099) 938-25-83 з понеділка по п’ятницю з 8.00 год. до 17.00 год. Адреса відділу «Дубенське бюро правової допомоги» для листування: м. Дубно, вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213, електронна пошта: dubenske@legalaid.rv.ua.

Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.

 

Анатолій Андріюк,

начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь